Kомбинацијата од мед и кромид одамна е позната како исклучително ефикасен природен лек за кашлица.

Предноста на овие природни лековити состојки е што можете да ги набавите во секое време од годината, а голема е веројатноста дека секогаш ќе ги имате при рака, во вашата кујна.

Исто така, кога подготвувате препарати од овие состојки, знаете што сте користеле од состојките наспроти купувањето сирупи или други производи кои често содржат конзерванси, вештачки бои и мириси.

Компоненти:

Advertisement

– 1 главица кромид
– 2-3 лажици природен мед

Подготовка:

Изберете фина и здрава глава кромид, со средна големина. Излупете го кромидот и исечете го. Ставете во подлабок сад и прелијте со медот. Покријте го садот со плех или фолија за домаќинство и оставете го на собна температура преку ноќ.

Следното утро процедете ја смесата низ густа газа или цедалка. Тоа е доза за еден ден.

Земете една лажица сируп на секои два часа, можете да го правите тоа почесто. Сигурно по кратко време ќе почувствувате дека полесно дишете и набрзо ќе почнете да кашлате.

Извор: uspesnazena.com

Advertisement