Освен што го намалува нивото на лошите масти во организмот, овој магичен напиток го чисти телото од токсините и ја подобрува циркулацијата.

Магдоносот се додава во секојдневните оброци како мал додаток за подобрување на вкусот, но всушност е одличен сојузник на вашето здравје.

Содржи две групи специјални состојки, многу важни за здравјето – природни етерични масла и флавоноиди.

Покрај тоа, таа е одличен извор на витамините Ц, А и К, па затоа се препорачува да ја зголемите количината на јаглика што ја консумирате за време на сезоната на грип и настинки.

Advertisement

Исто така, листот од јаглика се покажа како одлично средство за поттикнување на излачувањето на штетните материи од нашиот организам и подобра циркулација.

Но, ако во чудотворната јаглика додадеме лимон, вода и малку сода бикарбона, ќе добиеме чудесен напиток кој го намалува нивото на лошиот холестерол во крвта!

Компоненти:

  • 1,5 литри вода
  • 3 китки јаглика
  • 1 кг лимон
  • сода бикарбона

Подготовка

Кората од лимон добро истријте ја со сода бикарбона за да ги отстраните нечистотиите од кората. Најдобро е да користите органски лимон. Оставете ја водата да зоврие и оставете да се излади.

Лимонот исечкајте го на кришки, а магдоносот ситно исечкајте го и додадете го во ладна вода. Покријте и оставете да отстои во фрижидер еден ден. На крајот измешајте сè во блендер и истурете во стаклена тегла или шише.

Пијте по 100 мл секој ден и нема да верувате колку брзо ќе го намалите нивото на холестерол!

Извор: LijekizPrirode.com

Advertisement