Се користи во народната медицина поради своите антиинфламаторни, адстрингентни и диуретични својства.

Отпорот на чувар куќа најдобро се опишува со неговото латинско име Семпервивум, што значи „секогаш жив“. Многумина се сеќаваат на овие чудесни растенија уште од детството кога нивните мајки ги третираа болките во ушите капејќи сок од растението во увото.

Иако го користиме повеќе како украсно отколку како лековито растение, добро е да се знае дека покрај болки во увото, домаќинката е одличен лек за кожни болести и рани, цревни паразити, бронхитис, а во комбинација со мед третира фиброиди и цисти, и тироидната жлезда.

Чуваркуќа содржи танин, растителна слуз, масно масло, смола, калциум малат, мравја и јаболкова киселина.

Advertisement

Современите истражувања потврдија дека поседува многу вредни киселини, флавоноиди и јаглехидрати. Се користи во народната медицина поради своите антиинфламаторни, адстрингентни и диуретични својства.

Се нанесува во форма на сок, облоги, масти, тинктури или чаеви.

Чуварска куќа во мед

Оваа мешавина успешно третира миома и цисти на матката, но и проблеми со тироидната жлезда. Мелете 750 гр лисја од дома и измешајте ги со килограм мед.

Земете една лажица наутро на празен стомак и една до две лажици во текот на денот.

Извор: dnevno.hr

Advertisement