Бибер, сол и лимон – одлична комбинација во салата, нели? А дали знаевте дека ова соединение е и лековито?

Еве за што станува збор за оваа комбинација:

Воспалено грло

Ослободете се од болките во грлото со мешање на една лажица сок од лимон, половина лажица црн пипер и една лажичка морска сол во чаша топла вода. Гаргарајте ја оваа течност неколку пати на ден и кажете збогум на воспаленото грло!

Advertisement

Губење на тежина

Направете микс од четвртина лажица црн пипер, две лажици сок од лимон и една лажица мед. Измешајте сè во чаша топла вода и пијте ја секое утро за да го забрзате метаболизмот.

Забоболка

Измешајте половина лажичка мелен пипер и половина лажичка масло од каранфилче и ставете го на болен заб.

Гадење

Вознемирениот стомак се лечи со црн пипер, а мачнините со лимон. Затоа измешајте една лажица сок од лимон и бибер во топла вода. Пијте полека додека не почувствувате дека гадењето поминува.

Извор: Mylifestyle.com

Advertisement