Лук, мед, лимон и вода – зошто ни се потребни овие состојки

Доколку сакате да се заштитите од сите оние настинки и грип кои се дел од студените месеци, мора да го зајакнете вашиот имунолошки систем. Сепак, не е добра идеја целосно да се потпрете на имуностимуланти кои можете да ги купите во аптека, бидејќи тие не можат да ви го дадат она што би можеле да ви го понудат природните производи. Лукот, медот, лимонот и водата се производите кои секој треба да ги консумира во зимските месеци доколку сака да биде здрав. Нивните функции за чистење и здравје се неспоредливи и многу неопходни за нашето тело.

Доколку овие производи ги консумирате во комбинација, нивниот ефект ќе биде многу позабележителен. Сепак, важно е да ги земате наутро на празен стомак, бидејќи тогаш најдобро делуваат. Зошто да земете лук, мед, лимон и вода? Ајде прво да зборуваме за медот и лимонот. Производот од пчели има засилена функција за чистење. Кога човек ќе се разбуди од сон, во неговото тело останува згура, која треба да се исчисти. Медот е тој што придонесува за ова. Меѓу другото, богат е и со витамини. Кога се комбинира со топла вода и лимони, неговото дејство е уште посилно.

kиселината во лимонот помага да се напаѓаат масните наслаги кои го затнуваат телото. Ако редовно јадете лимон, ќе си обезбедите добро здравје.

Advertisement

Сепак, постои уште еден додаток кој ќе има подеднакво корисен ефект врз вас како лимоните, медот и топлата вода. Се работи за неспоредливиот лук. Кога зборуваме за консумирање лук на празен стомак, важно е да се спомене дека се препорачува само на луѓе кои не патат од никакви дигестивни проблеми. Во спротивно, зеленчукот има голема веројатност да предизвика иритација и непријатност. Доколку не сакате да имате лош здив во устата по утринското консумирање лук, можете со последните голтки топла вода со лимон и мед да изедете 1-2 цели чешниња без да ги џвакате, туку само да ги проголтате.

Доколку дишењето не ви претставува проблем, изгмечете ги чешнињата лук, додајте мед, лимон и топла вода и испијте го овој исклучително корисен напиток кој гарантирано ќе ви го зајакне имунитетот и ќе ви помогне да се справите со настинките и грипот.

Advertisement