Лук, натопен во црвено вино: Црвено вино и лук – што ја лекува оваа смеса?

Како што сите знаат, лукот е еден од најкорисните зеленчуци. Колку почесто го консумираме, толку повеќе придобивки можеме да извлечеме од него. Лукот помага во зајакнувањето на нашиот имунолошки систем и ни помага полесно да се справиме со настинките и грипот.

Не е случајно што зеленчукот долго време се користи во производството на голем број мешавини за разни болести. Нашите баби и дедовци главно се потпираа на рецепти од народната медицина и им веруваа на незаменливите својства на лукот. Денес ќе ви кажеме малку повеќе за мешавина која вклучува лук и црвено вино. Ќе споделиме информации за тоа што можете да излечите со него и колку често се препорачува да го консумирате.

Во што ни помага мешавината од црвено вино и лук? Оваа мешавина е брилијантна комбинација од корисни својства на црвеното вино и лукот. Со него можете да спречите голем број болести, да го зајакнете имунолошкиот систем, да се справите со лошиот холестерол, да го отстраните вишокот вода од вашето тело и многу повеќе.

Advertisement

Еве што е потребно за да се направи: • 12 чешниња лук; • 500 мл домашно црвено вино.

Начин на подготовка: Земете стаклена тегла и во неа ставете ги исчистените чешниња лук. Наполнете ги со половина литар вино. Ве советуваме да користите домашен лук или некој што е од бугарски производител. Имајте на ум дека кинескиот има многу поголема содржина на арсен и пониски терапевтски својства.

Затворете ја теглата со капак и оставете на ладно и темно место две недели. Добро е да се протресува теглата неколку пати на ден. Кога ќе истече ова време, процедете ја смесата и чувајте ја во непроѕирен сад. Консумирајте до 3 лажички. од смесата во рок од еден месец.

Овој еликсир ќе ви даде сила и енергија и ќе ви помогне да се справите со голем број тегоби, како и да спречите многу болести. Мешавината од вино и лук е исклучително лековита и вреди да одвоите малку време за да ја подготвите. Грижете се за вашето здравје, бидејќи тоа е највредното!

Advertisement