Лушпата со лимон и лук ги чисти крвните садови

Некои производи тешко се презентираат во комбинација еден со друг поради впечатливата разлика во вкусовите, карактеристиките, потеклото. Овој став ја побива смесата која вклучува лимон, мед, лук – рецепт за имунитет, терапија и спречување на значителен број болести кои го зајакнуваат целото тело.

Уникатните, со голем сет на лековити својства и на прв поглед апсолутно некомпатибилни елементи, извонредно се надополнуваат еден со друг, даваат неверојатен здравствен резултат. Кои се лековитите својства и препораките за употреба? Дали има ограничувања и контраиндикации? Ова е темата на овој напис. Составот на лукот и неговото влијание врз крвните садови Квалитетот на крвните садови влијае на работата на срцето и мозокот. Ако крвта не тече правилно до органите и до секоја клетка, тие нема да можат да работат со полна сила.

Поради лошата екологија, јадењето храна богата со масти и суплементи, крвта станува густа, холестеролот се таложи на ѕидовите на крвните садови. Ги уништува артериите и високото ниво на шеќер во крвта. Постепено садовите се стеснуваат, крвта не поминува добро низ нив. Ако садовите не се исчистат, тие се затнат, се формираат згрутчување на крвта.

Advertisement

Се јавува исхемична болест што доведува до мозочен или срцев удар.
Неопходно е чистење на крвните садови после 40 години, при главоболки и хипертензија, дебелина, дијабетес, атеросклероза и проширени вени. Нема постојано да внесувате лекови, а лукот е природен лек чии придобивки се тестирани со векови.

Зошто зеленчукот е толку корисен? – ја разредува крвта и го намалува згрутчувањето, што и овозможува слободно да циркулира во телото; – селен, кој е дел од составот, е неопходен за хематопоеза; – го омекнува згрутчувањето на крвта; – го намалува нивото на холестерол; – ги зајакнува ѕидовите на крвните садови (тука подетално напишав која храна ги зајакнува крвните садови); – го намалува притисокот; – ги шири крвните садови Чистење садови: лимон, лук, мед. При подготовка на лекот мора да се следат две правила: – Лукот се користи само кршен. Може да се ренда, ситно се сечка, прегрее, се меле во блендер. – Заедно со кората се додава и лимон кој содржи многу корисни состојки како етерични масла. – За создавање смеса се користат различни начини на подготовка, понекогаш рецептот се дополнува со други производи за да се подобри ефектот.

Мешавина од лимон, лук и мед Пропорции на состојки: лук (1 голема глава); лимон (1 парче); мед (100 ml). Ако смесата е потребна во големи количини, тогаш бројот на компоненти се зголемува со одржување на соодносот. Чекор по чекор рецепт:

Подгответе ги состојките – измијте го лимонот, исечете го заедно со кората. Мелете го лимонот со лук до хомогена пулпа, измешајте.Додадете мед. Покријте го садот со салфетка или газа за отворен пристап до кислород. Оставете ја теглата една недела на темно и суво место. По стареењето, процедете, истурете во подготвени садови, ставете во фрижидер.

Употребата на смесата за медицински цели се препорачува во пролет и есен, кога започнува периодот на настинки. Сокот од лимон го неутрализира мирисот на лукот, затоа не грижете се за тоа. Конзистентноста на производот е вискозна, вискозна.

Advertisement