Мед од глуварче – природно решение за вашите проблеми

Медот од глуварче има златна боја, силна цветна арома и сладок вкус. Има пријатна горчина. Се карактеризира со густа конзистентност и брзо кристализира (25-30 дена).

Мед од глуварче: придобивки, штети и како да се земе

Глуварчето привлекува не само со својата убавина. Ова е вредно лековито растение кое се користи за лекување на многу болести. Затоа, медот од него позитивно влијае на сите органи:

Advertisement
 • се заситува со хранливи материи;
 • ја зголемува отпорноста на разни болести;
 • го активира метаболизмот;
 • ја чисти крвта и ја активира нејзината циркулација;
 • го зајакнува миокардот;
 • го ублажува воспалението;
 • ја ублажува болката;
 • го нормализира крвниот притисок;
 • промовира обновување на бубрезите и црниот дроб;
 • ги отстранува токсините,
 • слободните радикали и солите;
 • ја уништува патогената микрофлора
 • ги отфрла хелминтите; спречува запек;
 • ги ублажува спазмите;
 • го зголемува апетитот;
 • ги смирува нервите
 • ја ублажува несоницата
 • ја подобрува состојбата на косата, ноктите и кожата
 • спречува формирање на малигни тумори.
 • Индикации за мед од глуварче Медот од глуварче се препорачува и при: настинки; кашлица; бронхитис; ангина; скорбут; недостаток на витамин; анемија; хипертензија; колитис; гастритис; надуеност; запек паразитска инвазија; астма; уролитијаза; хепатитис; циститис; холециститис; остеохондроза; артритис; нервен стрес; губење на силата; депресивни состојби; зголемен физички и ментален стрес.

  Медот може да се конзумира на која било возраст. Тоа ќе биде корисно и за луѓе кои биле подложени на операција и долготрајно боледување. Медот од глуварче се користи и за медицински и за превентивни цели. Може да се јаде чист или со кифлички, тост, палачинки или кнедли додадени во млеко, чај, компот.

  Се препорачува да се консумираат 10-12 грама 3-4 пати на ден. Мед од глуварче – придобивки и штети Медот од глуварче е вкусен и здрав десерт, но не е само деликатес. Овој кондиторски производ по природа има широк спектар на лековити својства. Содржи богат, пријатен вкус и арома, брзо се кристализира. Има златно жолта боја. Понекогаш таков мед се нарекува џем од глуварче. Не мора да бидете пчелар за да го добиете овој мед.

  Доволно е да соберете свежо цвеќе од растението и да го подготвите во вашата кујна. Медот од глуварче се користи и во народната медицина. Особено често се препишува за настинки, за време на епидемии на грип.

  Тоа е добар лек за астма и бронхитис. Медот од глуварче се препорачува за црниот дроб, како и за голем број други лековити својства: Медот од глуварче ги има следните лековити својства: Го намалува крвниот притисок; Го зајакнува кардиоваскуларниот систем; помага да се надмине несоницата;

  Во заклучок: Медот од глуварче е корисен и незаменлив производ кој лесно може да се подготви дома. Помага при голем број на болести, вклучувајќи го и ракот. Овој лек ќе биде најефикасен во современата семејна медицина. Овој деликатес не само што е вкусен, туку и најчесто се конзумира на која било возраст.

  Advertisement