Посни кифлички меки како душа, лесни за подготовка, уште побрзо подготвени и цела куќа ќе ви мириса на нив!

Највкусните посни кифлички кои се готови за 30 минути. Друга одлична работа кај овие кифлички е тоа што се вкусни и следниот ден (спакувајте ги во чиста кеса-сад и оставете ги во фрижидер, за да останат свежи подолго).

Можете да ги наполните со разни џемови, креми или да ги оставите празни.

КОМПОНЕНТИ:

Advertisement

* 500 гр брашно
* 20 гр квасец
* 250 мл топла вода
* 50 мл масло
* 1 лажичка сол
* 1 лажичка шеќер
* сусам
* посен мајонез (за премачкување (или растопете маргарин-путер)

ПОДГОТОВКА:

Веднаш вклучете ја рерната на 200С да се загрее.

Во поголем сад издробете го квасецот, додадете една лажичка шеќер и брашно, 250 мл топла вода, 50 мл масло и измешајте. Постепено додавајте 500 гр Брасан и сол.

Соединете ги сите состојки и направете мазно тесто. Се се прави веднаш, не се дозволува да нарасне ниту квасецот, ниту тестото. Од тестото расукајте круг со дебелина од 2-3 мм и исечете го на 16 дела.

Можете да направите слатки и солени кифлички. Можете да ги наполните со џем, креми или да ги оставите празни. Расукајте ги триаголниците во кифлички.

Солените кифлички премачкајте ги со мајонез со малку маснотии или стопен маргарин (путер или јајце, доколку не постите) и посипете ги со сусам.

Се пече на 190 степени додека не порумени, околу 20 минути.

Начинот на подготовка можете да го погледнете во видеото. Пријатно!

Advertisement