Седев на лекар додека тој мирно ми објаснуваше дека имам срце склоно кон аритмии и проблеми со срцето, но дека тоа е нешто со кое се живее, дека не е крај на светот и дека постојат ефективни начини за контрола тоа.

Кимнав со главата како папагал во некаква заблуда што се случува кога некој ќе ти испушти информација на глава, а ти немаш поим што да правиш со тоа.

Само што требаше да се облечам и да излезам во пеколот на белградските горештини кога докторот додаде – да престанеш да пиеш кафе . Потоа почнав, но докторот продолжи.

„И не претерувајте со чајот, никогаш со енергетските пијалоци, а не зборувам за недозволени супстанци“, рекол мажот, пишувајќи го извештајот лежерно како да не ми одзел голем дел од животот.

Advertisement

Да расчистиме – не пушам, не пијам и не се сеќавам кога последен пат сум седнал на ладен бетон, но сакам кафе. Имам пет видови кафе во куќата! Имам машина за капсули со уште 10 вкусови. Луѓето ми ги даваат во толпа затоа што знаат дека сум зависник од кофеин. Точно – тоа би објаснило некои од моите симптоми на палпитации на срцето, треперење и чувството на чукање во градите како срцето да ви скокне надвор, но јас тоа почесто го припишував на стрес отколку на кафе. Во мојот мал хаотичен свет, кафето беше ритуал, страст и филџан што го држев пред мене на работа како штит.

Всушност, напуштајќи ја лекарската ординација, тоа беше само во мојата глава – што ќе се случи со моето физичко здравје ако психички се распаднам? Ваквата реакција на лишувањето од порок, драги мои, се нарекува зависност. Набрзо ми стана болно јасно.

Таа вечер размислував колку можам да го послушам советот на докторот (што, една шолја не е страшно?) но многу добро знаев дека не сум лесен случај. Во моето семејство, шансите да паднеш мртов кога ќе наполниш педесет беа околу педесет и педесет, а јас почнав да одам кон четириесет доволно брзо за да знам дека морам да застанам некогаш. И така, следното утро, како прељубничка што го остава својот љубовник, побегнав на работа без воопшто да погледнам во машината за кафе. За да го измамам рефлексот, наместо кафе од мојата голема убава шолја, полив вода. Во 11 часот, кога обично започнува најинтензивниот дел од денот, седнав пред мониторот како разбиен гулаб и петнаесетина минути пишував одговор на најобичниот мејл. Така почна.

Не знам што правам. Се движам низ некоја необјаснива магла каде секој потег е макотрпен. Работите за кои порано ми одземаа пет минути сега или ми требаат еден час или не можам ни да ги започнам. Не ми се излегува. Не сакам ни да станам од столот да јадам. Се чувствувам толку слабо и летаргично што не сум ни гладен.

Пеколот започна во пет. Наместо да станам и да заминам од работа, седнав и зјапав во мониторот обидувајќи се да му ја предадам смената на колегата. Окото почна да ми се затвора и во следниот момент почна таква мигрена што не можев да станам од масата. Ретко имам главоболки и тоа толку ме вознемири што за малку ќе истрчав до бањата да си ја испуштам душата.

Главоболката не минуваше цел ден, се смируваше само пред спиење – но кога ги отворив очите наутро, ми стана јасно дека со новиот ден започнала нова главоболка.
Втор ден од чистилиштето

Ниту можам да јадам ниту сум гладен. Живеам од салата и пакетче лешници. Што и да јадам ме разболува. Сега веќе чувствувам морници и необјаснив гнев, како некој да ми го зеде ПМС и ми удри шамар. Кога повторно ме боли главоболка откако се вратив од работа, толку се налутив затоа што немаме кисела вода во фрижидерот, што мојот сопруг ме погледна како некое диво животно да провалило во станот. Не можам да издржам, буквално сакам да скокнам од кожа.

„Нема! Издржав два дена“, велам. И јас го разбирам. Јас, сладок брат, имам апстиненцијална криза. Само што требаше да го испијам лекот за мојата главоболка кога го видов натписот на пакувањето „со кофеин“. Тоа е половина од лековите против болки што ги земаме. Го има и во некои чоколади, сокови и енергетски пијалоци.

Мојата битка со себе траеше пет дена. Главоболките малку се намалија, но сепак се појавуваа неколку пати на ден. Апетитот ми се врати и мачнините престанаа. По една недела исклучување на кофеинот, забележав неверојатна промена.
Празна чаша на мојата маса

Една недела по мојот развод со кафе, седев на работа поодморена од кога било досега. Веќе не зјапав во телефонот до еден по полноќ. Ќе се изморев веќе околу полноќ и буквално ќе ползев во кревет и ќе заспијам во рок од десет минути.

Почнав да се будам како нормален човек а не зомби што веќе со едната рака го пали шпоретот за да го стави кафето. Мојот мозок повеќе ги нема тие природни капки по зголемување на кофеинот, ниту пак го добивам тој момент на напнатост или забрзано чукање на срцето.

На мое изненадување, расположението ми е одлично, а сите стравови да не го изгубам ритуалот исчезнаа кога мојот сопруг гордо донесе пакет кафе без кофеин (на шега го нарекуваме мој метадон) кое има сосема правилен вкус и убав плацебо ефект.

Дали ми недостасува тој момент на забрзување после кафе кога боите се изострени и сè станува малку полесно – понекогаш. Иако морам да признаам дека контролата над сопственото тело и спиење, и секако вашето здравје, целосно вреди.

Advertisement