Оваа чудесна смеса која е буквално од средниот век и понатаму е актуелна, па решивме да ја споделиме со вас. Смесата, за која рецептот е подолу, е многу ефикасна, има антигабични и антитоксински својства.

Состојките што ќе ви бидат потребни за да ја направите оваа чудесна мешавина, конкретно природен антибиотик, се следниве лесно достапни:

  • 700 мл домашен јаболков оцет
  • ¼ ѓумбир
  • ¼ лук
  • 2 лажици рен
  • 2 лажици куркума во прав
  • ¼ лук
    Се подготвува на следниот многу едноставен и лесен начин, а еве неколку:

Се што ќе биде потребно е сите горенаведени состојки да се стават во стаклена тегла, потоа добро да се затвори и да се остави да отстои на ладно место две недели. Протресете ја теглата повремено во текот на тие две недели стоење.

Се препорачува секој ден да земате по една мала лажица од оваа смеса, а доколку сте болни земете голема лажица од оваа домашна смеса како додаток.

Advertisement
Advertisement