Oбично го служиме со печено, гравче, скара, но не секогаш излегува како во ресторан

Салатата од зелка е незаменлива на трпезата и на семејните собири. Најчесто го служиме со печено, грав, скара. Сепак, не секогаш излегува како во ресторан. Затоа денес со вас споделуваме мал трик кој ќе ви ја направи салатата повкусна.
Компоненти:

  • 1 главица зелкa
  • сол
  • масло
  • оцет
  • шеќер
    Подготовка:

Ситно исецкајте ја зелката, префрлете ја во сад и додадете сол и шеќер. Изгмечете ја зелката со раце и оставете ја да отстои неколку минути. Истурете го маслото, а потоа оцетот. Измешајте и посолете на крајот.

На крајот на краиштата, солта е клучна состојка на секоја добра салата, а домаќинките обично грешат таму. По инерција во салатата прво сипуваат сол, а потоа ставаат оцет и масло, поради што солта паѓа на дното.

Advertisement
Advertisement