Имате проблеми со вашата крвна слика? Копривата може да ви помогне, а еве како да направите здрав напиток. Копривата одлично делува на панкреасот и го намалува нивото на шеќер во крвта. Ова растение може да излечи болести и воспаленија на уринарниот тракт како и болести на уринарна ретенција.

Најлековито е во пролет кога е млад. Листовите од коприва се богати со витамини А, Б, Д, Е и К, минерали (калциум, манган, железо, калиум, цинк, магнезиум и бакар), ензими и хлорофил.

Рецепт за чудотворен лек:

  • 1 кг листови од коприва
  • 2 лимони
  • 2 јаболка
  • 1/2 кг мед
  • 1 желатин, најдобро е да користите пектин

Подготовка:

Advertisement

Во блендер изблендирајте ги копривите, јаболката и лимоните додека не добиете хомогена смеса. Во смесата додадете мед и желатин. Истурете ја смесата во топли и стерилни тегли. Земете две лажици од смесата секој ден пред секој оброк.

Копривата е најдоброто средство за чистење на крвта и подобрување на крвната слика. Добро делува на панкреасот и го намалува нивото на шеќер во крвта. Освен тоа, лекува уринарни инфекции и ја подобрува работата на цревната флора.

Се користи и за лекување на црниот дроб и жолчното кесе, лош сон, грчеви во стомакот, чиреви, белодробни заболувања… Доколку ви недостига железо во крвта и се чувствувате постојано уморни, копривата е она што ви треба! Содржи изобилство на железо и успешно ја лечи анемијата.

Извор: balkanspress.com

Advertisement