Воспалението на белите дробови без температура во многу случаи е вирусно и исто така има малку поблаги симптоми од бактериска инфекција.

Оваа пневмонија особено се засилува со доаѓањето на студено и влажно време во зимските месеци, па затоа е секако пожелна добра превенција. Зајакнувањето на имунитетот е клучна точка во превенцијата и лекувањето на пневмонијата, а во овој процес кујнските лекови се покажаа како најефективни.

СИМПТОМИ

Како и кај другите вирусни и бактериски инфекции, пневмонијата е придружена со некои општи симптоми, како што се треска, силна треска, замор, исцрпеност, прекумерно потење – потење, губење на апетит, болки во мускулите и зглобовите, силна главоболка.

Advertisement

Исто така, кашлицата речиси секогаш се јавува со пневмонија, како и кашлање, отежнато дишење или отежнато дишење или забрзано дишење, а може да има и прободување во градите и болка при дишење, ако ткивото на белите дробови, кашлање со крв и сина промена на бојата на кожата во случај на значително потешка форма на пневмонија.

Симптомите на пневмонија без температура се, за разлика од споменатите бактериски, нешто поблаги, тие често доаѓаат без изразена треска и многу лесно можат да следат по веќе постоечка вирусна инфекција, особено ако нашето тело е веќе исцрпено, ослабен имунитет или ако сте хроничен пациент..

ПРЕВЕНЦИЈА И ЛЕКУВАЊЕ НА ПЕЛМОНАРНО ВОСПАЛЕНИЕ

Ако имате над 65 години, сте пушач и имате кардиоваскуларни проблеми, најдобрата форма за превенција од која било форма на пневмонија е дефинитивно вакцинацијата.

Покрај споменатата вакцинација, важни видови на превенција секако вклучуваат престанок со пушење, поздрава исхрана со цел зајакнување на имунитетот, редовна и секојдневна физичка активност и чест престој на свеж воздух, избегнување на стресни ситуации и хроничен замор и доволно ноќен сон. .

Овошјето и зеленчукот богати со антиоксиданси, минерали и вредни витамини, особено витаминот Ц, треба да бидат на менито секој ден. Затоа јадете што почесто агруми, кисела зелка, црвени бобинки (можеби и замрзнати), брокула и сл.

Цинкот и магнезиумот се исто така многу важни, кои го стимулираат понатамошното производство на нашите лимфоцити. Цинкот се наоѓа во месото, рибата, квасецот, семките од тиква и пченични никулци, а магнезиумот во голем број цели зрна, бројните мешунки, никулците од соја и јаткастите плодови.

ПРИРОДЕН ТРЕТМАН НА ПЛОМОНАРНО

Правилната и здрава исхрана, како и доволното внесување течности во текот на денот се првата линија на одбрана кај речиси сите познати респираторни заболувања, од кои не е исклучена и вирусната пневмонија.

НАРОДНА МЕДИЦИНА РЕН

Специфичниот зачинет мирис и уште поинтензивен вкус потекнуваат од состојката сингрин, поради што често лееме неколку солзи при конзумирање на караница, но добро функционираат и белите дробови и синусите.

Неодамнешното истражување објавено на Универзитетот во Илиноис покажува дека корисниот караница содржи многу големи количини на глукозинолат, исклучителна состојка која во голема мера го зајакнува нашиот имунитет, а која е подеднакво важна во борбата против туморите.

Овој лековит корен е богат и со витамини Б6, Б12 и Б1. Рен се користи за лекување на белодробни заболувања, воспалени синуси, упорна кашлица итн.

За чистење на белите дробови можете да направите чај така што ќе прелиете 10 грама добро изрендано караница со 2 дл зовриена вода и ќе го оставите да отстои барем неколку минути.

Вака подготвениот пијалок поделете го на три дела и земајте го не повеќе од три пати на ден. При кашлица и отежнато дишење се препорачува секое утро на празен стомак да се зема рендана караница помешана со домашен мед, по една мала лажица.

Advertisement