Обожавате Риби пржени, но не ви се допаѓа нередот што доаѓа по нивното подготвување, еве како да ги подготвите брзо и лесно.

Гирица е единствената риба што не мора да ја чистите и која можете да ја јадете во едно парче. Најчесто се подготвуваат така што се виткаат во брашно и се пржат на многу масло. Но, овој начин на подготовка ќе ја смрди куќата, а ќе имате многу садови за миење. Ви предлагаме да го пробате овој рецепт за кетел. Не само што вкусот ќе ве воодушеви, туку нема да има валкани садови и брзо ќе бидат готови.

Компоненти:

  • 500 гр Гирици
  • зачини за риба
  • 1/2 лимон

Подготовка:

Advertisement

Доколку користите замрзнати , одмрзнете ги и измијте ги, а потоа исушете ги со крпа и наредете ги на фолија. Посипете и посипете со зачин за риба, а одозгора наредете го исечканиот лимон. Затворете ја фолијата и печете во загреана рерна на 220°C околу 15 минути или додека не видите дека се готови.

Advertisement