Уште од древниот Египет, луѓето знаеле за придобивките од сода бикарбона. Ова е веќе познато денес, а околу 300 начини за негово користење со векови користеле домаќинките ширум светот. Ова се 15-те најпопуларни трикови со сода бикарбона.

Веројатно сите во домот веќе го имаат овој производ, но дали го користите за нешто друго освен за готвење? Овој прилагодлив и евтин прав не само што може да ви помогне во борбата против горушица и при печење пити, туку има и некои други одлични примени.

Овој универзален и достапен производ ќе ви помогне во домаќинството, личната хигиена, како и против несаканите штетници, а еве ги неговите најчести примени:

1. Природен дезодоранс – одлична замена за хемиските дезодоранси. Долго време во светот се расправа за штетноста на дезодорансите, па ова е одлична алтернатива. Можете да го измешате со неколку капки од омиленото есенцијално масло, потоа да го растворите во вода и да го прелиете во шише со распрскувач. Повеќето луѓе го користат во форма на прав, па го нанесуваат на кожата со прсти или брисеви.

Advertisement

2. Убод од инсекти – ќе спречи иритација, едноставно тапкајте го на местото на убодот.

3. Киселини кога имате – ќе ве ослободи од непријатното чувство. Измешајте половина лажичка сода бикарбона со половина чаша вода и испијте.

4. Пилинг – се бори со несовршеностите на кожата како што се брчките, митесерите и флеките на кожата. Растворете голема количина сода во вода и по желба додајте го омиленото есенцијално масло и истријте ја кожата.

5. Коса – го помага растот на косата. Во пластично шише измешајте сода бикарбона и вода во сооднос 1:3. Количината може да варира во зависност од должината на косата, па ако имате долга коса помешајте три лажици сода бикарбона со девет лажици вода. Смесата можете да ја ставите на сува или влажна коса и да ја оставите да делува до 3 минути. Исплакнете ја косата со топла вода. Потоа измешајте 1 дел јаболков оцет со четири дела вода. Можете да додадете малку есенцијално масло за поубав мирис. Повторно исплакнете ја косата. Првите ефекти се видливи по првиот третман, а по неколку пати вашата коса ќе почне да расте со забрзано темпо.

6. Целулит – се ослободува од целулитот и „кора од портокал“. Сепак, измешајте една лажица сода со една лажица мед, додадете малку вода и оставете да зоврие на рингла. Кога ќе зоврие, оставете го да се готви 2-3 минути, малку да се излади и додека е уште топло, со оваа смеса масирајте го местото погодено од целулит 3 минути. После тоа, измијте се со топла вода, а потоа нанесете само мед на проблематичните делови од телото. Нежно тапкајте и масирајте 4-7 минути.

7. Лош здив – помага во борбата против овие проблеми. Растворете една лажичка сода бикарбона во мала чаша вода и исплакнете ја устата откако ќе ги измиете забите.

8. Груба кожа – Ставете соба од бикарбона во чорапите и заборавете на оваа непријатна ситуација.

9. Дамки – одлично за отстранување на дамки. Потопете ја облеката во мешавина од 4 литри вода и шолја сода бикарбона и за неколку минути ќе забележите како природната боја се враќа на облеката.

10. Непријатен мирис на фрижидерот – исчистете го фрижидерот или замрзнувачот со влажна крпа и сода бикарбона. Потоа исплакнете со чиста вода. Секако, ќе ги апсорбира и мирисите од вашиот фрижидер. Истурете го во сад и ставете го во фрижидер и одвреме-навреме мешајте го. Менувајте го на секои 2 месеци.

11. Накит – му го враќа изгубениот сјај на накитот. За чистење на среброто со сода бикарбона ќе ви требаат: една лажица сода бикарбона, една лажица морска сол, садови и крпа. Се вари водата и солта додека не зоврие, се трга од оган и се додава сода бикарбона и накитот. Оставете да отстои 15-20 минути и потоа избришете го.

12. Чир – е ефикасен во лекувањето на чир на желудникот. Сода бикарбона е ефикасен лек против болки за чир на желудникот. Веднаш ја неутрализира желудочната киселина и ја олеснува состојбата, а во цел час вода треба да растворите 1-2 лажички.

13. Белење на заби – Потопете ја четката за заби во сода бикарбона и измијте ги забите.

14. Изгореници од сонце – ги смирува изгорениците на кожата. Сода бикарбона ја извлекува топлината, ја смирува болката и помага побрзо да се обнови кожата. Во половина литар вода ставете една лажица сода бикарбона, а потоа натопете крпа во растворот и држете ја на оштетената кожа додека не се исуши или загрее премногу, па повторно натопете ја.

15. Ги омекнува грашокот и гравот – подгответе ги побрзо за готвење. Додавањето сода бикарбона во гравот или грашокот додека се кисне или готви може да спречи надуеност и побрзо да ги омекне. Потопете ги во вода и оставете ги преку ноќ.

Извор: ново

Advertisement