Ги проверивме цените во ресторани, слаткарници, продавници и водни паркови во омилените дестинации на Македонците

Иво Андриќ рекол – колку повеќе пари имаме, толку повеќе ни требаат, а во оваа изрека се уверил Јанко Ѓуриќ (40) од Свилајнец, кој со сопругата и двете малолетни деца летувал на црногорската плажа Трстено, каде го поминал одморот како да е во Доминиканска Република!

Имено, како што изјави овој човек, кој го посетил црногорското приморје во втората недела од јуни, кога меѓу другото се очекуваат пониски цени, тој и неговото семејство доживеале благо кажано шок бидејќи еден дечко на плажата им наплатила дури 80 евра за две дрвени лежалки.

– Знаев дека Црна Гора го држи рекордот кога е во прашање најскапото сончање на плажа. Мојот пријател беше на плажата Краљева, плати повеќе од 100 евра за изнајмување лежалки со чадори. Можеби немаше да ми биде прескапо да ги платив само тие 80 евра за тој ден, но оние што имаат мали деца не можат да потрошат помалку од сто за само едно патување на плажа. Прво лежалки, па сладолед, па сакаат крофни, па се жедни, па жената сака да се напие ладен нес, па јас пијам „пиво“… Па е време за ручек, па се е во ред…

Advertisement

Не прашувај, потрошив за одмор во Речиси две илјади евра до Црна Гора – вели Ѓуриќ. Црногорското крајбрежје, Хрватска, Грција, но во последните години и Бугарија се познати како омилени дестинации кај Македонците, па истраживме е колку чини едно четиричлено семејство да помине само еден ден на популарните плажи. Цените, се разбира,

 • ЦРНА ГОРА
  само лежалка или комплет од две лежалки и чадор за сонце или комплет мебел или софи со настрешници од 10 до 100 евра
 • пиво од 1 до 2 евра
 • ручек во ресторан на плажа од 9 до 30 евра (мезе, главно јадење – чорба, полнети пиперки, скара, деликатеси од морска храна, плус салата, како десерт палачинка, сладолед или лубеница)
 • шише негазирана вода од 50 центи до 1,20 евра
 • кафе од 2 до 2,5 евра
 • сладолед од 1,5 до 4 евра
 • газиран сок од 1,5 до 3 евра
 • најевтин ден за четиричлено семејство 100 евра
 • просечен ден за четиричлено семејство 566,8 евра
 • АЛБАНИЈА
 • две лежалки и чадор од 4 до 8 евра
 • пиво од 1 до 2 евра
 • ручек во ресторан на плажа од 6 до 11 евра (пијалок, главно јадење како тестенини или пица или готвени јадења, плус прилог и салата)
 • кафе од 1 до 1,2 евра
 • сладолед од 1,5 до 2 евра
 • сода од 1 до 1,2 евра
 • најевтин ден за четиричлено семејство 58,8 евра
 • во просек ден за четиричлено семејство 101,6 евра
 • ГРЦИЈА
 • комплет лежалки (две лежалки + чадор) од 5 до 50 евра
 • гиро (свинско или пилешко) од 2,5 до 3,5 евра на плажа
 • ручек во ресторан на плажа од 8 до 15 евра по лице (грчки салата цацики или фета
 • сирење печено во рерна, главно јадење како пржени компири со винерски шницли или јагнешки раженчиња, алкохолен или безалкохолен пијалок и како десерт пита со портокал)
 • пиво од 60 центи до 4 евра
 • шише негазирана вода 50 центи кафе од 2,5 до 4 евра
 • сладолед од 2 до 4 евра
 • сода од 2 до 3 евра
 • најевтин ден за четиричлено семејство 84,6 евра
 • просечен ден за четиричлено семејство 328 евра
 • БУГАРИЈА
 • две лежалки и чадор од 5 до 8 евра
 • пиво од 1 до 2 евра
 • ручек во ресторан на плажа од 5 до 10 евра (пијалоци, главни курс како мусака, плус салата и алва како десерт)
 • шише негазирана вода од 50 центи до 0,9 евра
 • кафе од 1 до 1,5 евра
 • сладолед од 0,7 до 2 евра
 • газиран сок од 1 до 2 евра
 • најевтин ден за четиричлено семејство 86,8 евра
 • просечен ден за четиричлено семејство 169,6 евра
 • ХРВАТСКА
 • влез на плажа од 2 до 5 евра (на некои плажи влезот е бесплатен)
 • две лежалки и чадор од 10 до 30 евра
 • пиво од 1 до 2 евра
 • ручек во ресторан на плажа од 8 до 25 евра (мезе во форма на салата, главно јадење како скара, готвени јадења како риба или телешка чорба, пица, алкохолен или безалкохолен пијалок и на крај сладолед, три топки или торта како баклава, трилече или овошје од ваш избор)
 • 60 центи шише негазирана вода до 1,5 евра
 • кафе од 1,2 до 2 евра
 • сладолед од 2 до 6 евра
 • сода од 1,5 до 2,5 евра
 • најевтин ден за четиричлено семејство 103,2 евра
 • просечен ден за четиричлено семејство 292 евра
Advertisement