Грците се меѓу најстарите и најмудрите жители на оваа планета, а нивниот лек против депресија се прераскажува низ светот

Питагорејскиот начин на живот, кој се заснова на здрави навики, правилна исхрана, редовна физичка активност и ментален развој, е најдобриот и најстариот лек за депресија .

Старите Грци верувале дека е неопходно да се грижите за вашето тело и ум секој ден. Денес, депресијата и анксиозноста станаа еден од најсериозните здравствени проблеми на човештвото.

Еве како Грците ја третирале депресијата:

Advertisement

Исхрана – медитеранска

Внесете во исхраната храна богата со омега-3 масни киселини: ореви, маслиново масло, лосос, чиа семе, ленено семе.

Неодамнешните истражувања потврдија дека овие масни киселини делуваат и како невропротективна супстанција.
Медитеранска диета

Редовно вежбање

Старите Грци го вежбале умот и телото. Не го одвојуваа едното од другото. Практикувале вежбање во природа, но и активен животен стил.

Сончева светлина

Ова е еден од главните елементи на античката грчка медицина за депресија . Ако размислите добро, ќе сфатите дека ретко излегуваме на сонце. Седиме на нашите работни места, под вештачко осветлување и опкружени со електронски уреди. Овој тип на осветлување има негативен ефект врз спиењето , а со тоа и врз здравјето. Ако не можете да останете на сонце, земете капки витамин Д.

Правете го почесто она што ве одвојува од негативните чувства

Старите Грци сфатиле дека задоволство = релаксација ! Поминувајте повеќе време правејќи работи што ве натераат да заборавите на вашите грижи. Дозволете си да бидете слободни, среќни и креативни.

Дијалектика

Тоа е вештината на проучување, усвојување, дискутирање и „пребарување“ на најразновидните идеи, како и пронаоѓање на смислата на животот. Многу е важно да се дружите со луѓе кои психолошки ве задоволуваат. Да разговараш со оние кои немаат исто мислење како тебе, за да се активираш психички. Луѓето од различни општествени кругови можат да ви постават нови предизвици и да ве оттргнат од секојдневието.

Advertisement