Нашиот народ се повеќе ја избираат Албанија како дестинација за одмор, а како омилени одморалишта во оваа земја се издвојуваат Саранда, Драч, Валона и Ксамил. Сите локални туристи кои летувале во Албанија имаат едно нешто заедничко, тоа што имале позитивни искуства.

Сепак, многумина се уште се сомнителни кога станува збор за Албанија како дестинација за летување, па на социјалните мрежи прашуваат колку е безбедно за нашите туристи таму.

Така еден млад човек им постави прашање на членовите на групата на Фејсбук група посветена на летувањето во Албанија, со оглед на тоа дека таму планира да оди на море.

– Планирам да одам со девојка ми на море во Албанија, бидејќи никогаш не сум била таму, многу сме скептични за Албанија. Дали сте имале непријатни ситуации? Било, би сакал да слушнам. Го избравме Ксамил за наша дестинација, па доколку имате препораки за сместување, тоа би било одлично. Исто така, не знам кој пат е најдобро да се оди. Го гледам и како проблем со паркирањето. Секој совет е добредојден, ви благодарам многу. Сигурно ќе имам уште прашања, но ова засега е доволно, гласеше неговата објава.

Advertisement

Покрај конкретните предлози за сместување, местата каде што е најдобро да се паркира автомобил или да се одмори од патот и предлози за плажи и капење, веднаш почнаа да пристигнуваат и впечатоци поврзани со гостопримството, што ги вжешти коментарите.

-Со години во Албанија беше како дома, без проблеми, се во суперлативи!“, „Бевме со три деца, одиме пак за еден месец. Нема непријатности, напротив. запознавме многу гостопримливи луѓе, келнери кои кога ќе слушнат српски се обидуваат да кажат неколку зборови.

Сите се љубезни, насмеани“, „Нема потреба од тоа, Зелениот венец е поопасен, сите се мирни и прекрасни домаќини и одлични луѓе таму“, „Доволно љубезни да ви направи непријатно. Доживејте феноменално. Беа лани и годинава. Се вратија во саботата. Нашиот автомобил беше буквално паркиран на главната улица. Ниту сме имале непријатни ситуации, ниту слушнале за нив“, „Лани бевме во Ксамил, паркирањето не е мака ниту во шпицот на сезоната.

Што се однесува до непријатностите, не доживеавме лош изглед, а камоли збор, напротив. Рака на срце, се чувствувавме поудобно и многу подобредојдено отколку во Црна Гора. Најбрзата и најдобрата рута низ Косово и Метохија, исто така без никакви проблеми. Убав пат и уживајте!, напишаа корисниците.

Многумина ги посочиле „предрасудите“ како најдобар совет за младиот човек, односно му предложиле да заборави на предрасудите што ги има за луѓето и земјата во која планира да патува.

-Верувам дека, како и мнозинството кое веќе најави, ќе си поминете убаво и ќе сакате да се вратите.

Албанците се одлични домаќини, и не само во текот на сезоната, ќе ве примат како најблиски, ништо нема да им биде тешко да ви го направат одморот вистински одмор и задоволство“, „Пољубезни, питоми и воспитани никогаш не сум сретнал. луѓе. 180 степени го сменив мислењето кое го имав врз основа на предрасуди. Одете слободно и уживајте“, „Ако сте скептик, не одете. Ако одите со страв и сомнежи, тие не се добри придружници. Опуштете се и уживајте или не мрдајте, заклучија членовите на групата.

Advertisement