Неверојатно е, но семките од тиква се добри за тоа

Тиквата е корисно овошје кое е добро да го вклучите во вашето мени. Потрошувачката нè исполнува со голем број на супстанции кои му се потребни на телото. Сепак, дали сте свесни за придобивките од семките од тиква и зошто е всушност важно да ги консумирате? Во денешната статија ќе ви го кажеме токму тоа. Зошто е препорачливо да се консумираат семки од тиква и кои се нивните придобивки?

Малкумина се свесни дека семките од тиква се исклучително корисни за нас. Тие можат да го подобрат расположението на една личност, како и да ја ублажат болката. Исклучително се богати со магнезиум, калиум, калциум, цинк, омега-3 масни киселини, кои се грижат за здравјето на срцето и помагаат во регулирање на крвниот притисок. Еве ги другите придобивки што можете да ги добиете од семките од тиква:

• Ублажување на симптомите на менопауза; Жените во менопауза треба да јадат семки од тиква што е можно почесто. Тие ќе им помогнат да го подобрат расположението, да ги ублажат болките во зглобовите и главоболките.

Advertisement

• Намалување на лошиот холестерол; Ако страдате од лош холестерол, пожелно е да вклучите семки од тиква во вашето мени. Користете ги како додаток за намалување на нивото на лошиот холестерол.

• Помага при слабеење; Уште едно корисно својство на семките од тиква, што е добро да се знае. Тие се одличен додаток на нашето здраво мени. Тие содржат многу растителни влакна и протеини, кои играат клучна улога во губењето килограми.

• Олеснување на симптомите на артритис. Семето на ова овошје има антиинфламаторно дејство. Заболените од оваа болест се препорачува да јадат по 30 грама јаткасти плодови секој ден и се очекува до одреден степен да ги ублажат симптомите. Вклучете ги семките од тиква во вашето мени, бидејќи тие се многу вредни за човечкото тело!

Advertisement