Има благ и пријатен мирис во кој ќе уживате по чистењето, за разлика од хемикалиите кои ги има во сите продавници

Бигорот во бањата и маснотијата во кујната понекогаш многу тешко се отстрануваат, дури и со најдобрите производи за чистење во домаќинството. Сите имаат силен мирис, а да не зборуваме дека нивното испарување не е здраво. Доколку ви здодеа постојано да ја чистите кадата и славините, а дамките од бигор се уште остануваат и ве гуши мирисот на хемикалии, пробајте го овој природен начин, кој ви го претставуваме. Нема ништо што оваа храна не чисти, а најдобро е за бигор.

Се работи за Лимонтус.

Отстранува бигор од:

Advertisement
  • јадења
  • различни површини
  • машини за перење
  • машини за миење садови

Лимунтус го чисти мијалникот

За пенлив мијалник направете го следново: мијалникот посипете го со сода бикарбона, прелијте го со содржина од една кесичка сок од лимон и исцедете половина лимон. Почекајте неколку минути и нежно исчистете со сунѓерче. Исплакнете со вода.

Limuntus ја чисти машината за миење садови

За да ја исчистите машината, истурете вреќа со сок од лимон во преградата за таблети и вклучете ја машината на стандардна програма за миење садови. Ќе се изненадите колку се сјајни садовите и колку е чиста машината.

Лимунтус го чисти котелот

Често се случува вагата да се фати на дното на шпоретот, кој не може да се исчисти со обичен детергент. Затоа, во котелот сипете 1 литар ладна вода и загрејте го додека не зоврие, а потоа во зовриената вода додадете 2 кесички лимонтус. Промешајте и оставете ја водата целосно да се излади, околу еден час. После тоа, истурете ја водата и исплакнете го котелот.

Advertisement