Овој рецепт мора да го пробате

Потребни состојки :

  • 200 гр сурови семки од сончоглед
  • 150 ml вода
  • 2 лажици маслиново масло
  • по вкус на хималајска сол

Подготовка:

Семките од сончоглед се ставаат во соодветен сад (не треба да се подмачкуваат) и се ставаат во рерна да се испечат малку семките (само, малку, порумени). Внимавајте да не изгорат семки! Печените семки оставете ги да се изладат.

Advertisement

Семето се става во сецко, се додава масло и се меле додека не почне да се претвора во паста. Потоа додадете вода, посолете по вкус (јас додадов малку сол) и мелете додека не го направите тоа. Густината на паштетата практично се добива, идеална за мачкање.

Ако немате сецко, истото можете да го направите во блендер, само структурата ќе биде малку зрнеста, а вкусот е ист.

Намазот чувајте го во фрижидер една недела.

Наздравие!

Advertisement