Не брзајте да ja фрлите – презрелата банана е корисна за ОВА

Обично не ги гледаме добро презрелите банани и не ги осудуваме како несоодветни за консумирање или ги користиме за правење смути, на пример. Па, испаѓа дека се многу корисни, бидејќи иако се презрели, содржат хранливи материи колку и свежите банани и пожелно е да се консумираат, не фрлајте ги.

Еве ги здравствените придобивки од презрелите банани.

Против депресија – бананите содржат триптофан, кој се претвора во серотонин, кој е хормон на среќата. Затоа, ако јадете банани додека сте депресивни или не се чувствувате емоционално добро, можете да го подобрите вашето расположение и да создадете чувство на среќа и пријатни емоции.

Advertisement

Елиминирајте ги киселините – кога чувствувате стомачни непријатности поради киселини, изедете банана. Овошјето ќе го смири вашиот стомак.

Кај чир – ова е единственото овошје што може да го конзумира човек кој боледува од чир без грижа. Тие се меки, спречуваат иритација на чирот со киселина, ја штитат слузницата на желудникот.

Заштитете го срцето – поради содржината на калиум, презрелите банани се добри за срцето бидејќи го контролираат холестеролот. Во неговиот состав има бакар и железо кои го подобруваат нивото на хемоглобинот.

Тие се грижат за здравјето на клетките – во својот состав имаат моќни антиоксиданси кои ги штитат клетките од оштетувања кои би можеле да се должат на движењето на слободните радикали. Ова го намалува ризикот од развој на болести.

Намалување на крвниот притисок – Лесен начин за намалување на високиот крвен притисок е да изедете презрела банана. Тајната е во кафените дамки кои содржат калиум. Ова го регулира протокот на крв, го спречува затнувањето на артериите и го намалува протокот на крв.

Против рак – корисни својства на презрелите банани се прошируваат до фактот дека тие можат да се спротивстават на ракот и туморите. Темните дамки на кората содржат супстанции кои ги отстрануваат клетките на ракот.

При запек – помага да се обноват нормалните процеси во перисталтиката по запек. Промовирајте добро варење. Ако имате проблем со стомакот, не грижете се да јадете презрела банана. Тие имаат корисен ефект врз предменструалниот синдром – ова се должи на содржината на витамин Б6 во составот на овошјето.

Со негова помош се ублажуваат симптомите на оваа состојба и дамите полесно ја надминуваат. Како што можете да видите, презрелите банани се многу повредни отколку што мислите.

Затоа, бидете сигурни ако видите дека бананата веќе има темни дамки. Јадете го мирно и бидете сигурни дека позитивно ќе влијае на вашето целокупно здравје. Супстанциите кои ги содржат бананите се многу корисни за целото тело

Advertisement