Ако имате проблем со опаѓање на косата, додека не ја утврдите вистинската причина за проблемот побарајте помош од природата – еве како со само неколку моќни состојки можете да направите шампон за раст на косата.

Зголеменото опаѓање на косата не е само естетски проблем, туку може да биде последица и на недостаток на одредени витамини и минерали, хормонален дисбаланс, стрес или некоја болест. Сè додека не дознаете која е вистинската причина за проблемот, обидете се да јадете што е можно поразновидно и здраво и побарајте помош во природата – направете ефикасен шампон од само неколку состојки што може да се купат во секоја органска оставата, чајната кујна или пазар.

Одамна е познато дека копривата го спречува опаѓањето на косата, ја зајакнува косата, ја регулира мрсноста и и дава сјај на косата. Ладно цеденото кокосово масло ја хидрира и ја поправа оштетената коса, додека куркумата ги обезбедува есенцијалните витамини кои и се потребни за да расте.

Компоненти:

Advertisement
  • 3 китки листови коприва
  • 2 лажички кокосово масло
  • 2 лажички куркума во прав
  • 1 чаша јаболков оцет
  • 1 лажичка сода бикарбона

За да го направите овој шампон, потопете ги листовите од коприва во врела вода, а потоа оставете да се изладат и процедете. Останатите состојки додадете ги во водата и убаво измешајте додека не добиете пенеста маса. Нанесете на косата и измасирајте прамени, па оставете да делува 5 минути. Потоа исплакнете темелно.

Advertisement