Не мора да одите на стоматолог за да го отстраните забниот камен: Еве како сами да го отстраните за 5 минути

Забниот камен е чест проблем, а современата стоматологија предлага многу начини за негово отстранување. Но, постои метод кој одлично го решава овој проблем, а заштедувате и пари, пренесува uspesnazena.com.

Основната орална хигиена е многу важна: ако не се грижите за забната глеѓ, и не го отстраните забниот камен навреме, може да развиете воспалителна болест при која инфекцијата преку коренот допира до забот, што предизвикува воспаление на меките ткива. За среќа, постои природен лек за спречување на оваа непријатна болест!

Како да се отстрани забен камен дома

Advertisement

Ќе ви требаат:

– 40 g лушпи од ореви
– 250 ml вода

Апликација:

Варете ја лушпата во вода околу 20 минути. Тргнете го од оган и поклопете. Изладете и процедете. Потопете ја четката за заби во овој раствор околу десет минути. Потоа користете го за темелно чистење на забите, повремено потопувајќи го во растворот. Оваа постапка можете да ја повторувате до три пати на ден.

Подготвената лушпа можете да ја користите 2 дена, а потоа да подготвите нова. После неколку дена, резултатот ќе ве воодушеви! Лушпата од орев е моќен антибактериски агенс, кој исто така помага да се исчисти забната глеѓ од непријатни наслаги. Оваа постапка е корисна и за оние кои страдаат од крварење на непцата: воспалението брзо исчезнува.

Извор: uspesnazena.com

Advertisement