Во некои стари времиња, кога немало средства за купување, домаќинките го чистеле домот најмногу со храна. Така ги миеја ѕидовите со свеж леб, камените подови со млеко, ги чистеа прозорците со компири…

Денес знаеме дека оцетот, сокот од лимон и сода бикарбона се моќни средства за чистење на речиси сите површини и апарати во кујната и бањата, а ретко кој знае дека и гравот може да биде корисен. Всушност, водата во која се варела оваа храна.

Знаете како кога готвите грав, ја фрлате првата вода? Па, немој! Процедете го (од сите лушпи што ги испушти зеленчукот) и измешајте со топла вода.

Оваа мешавина прави чуда за стаклени површини – од прозорци до огледала до садови. Добро испрскајте ги предметите со смесата, исчистете ги со сунѓер, а потоа исплакнете.

Advertisement

За малку посилен ефект на „дезинфекција“ и со поиздржливи дамки, во смесата можете да додадете малку алкохолен оцет. Ќе видите, резултатот е неверојатен!

Advertisement