Зимата е периодот кога многумина од нас добиваат вирусна или бактериска инфекција. Често се среќаваме со различни воспаленија, бронхитис и кашлица, а често закрепнувањето трае долго.

Вирусни инфекции доведуваат до бронхитис, а потоа може да почувствувате сува или влажна кашлица, која може да трае 2-3 недели. Кога многумина ќе се најдат во ваква состојба, ќе трчаат да купат антибиотици.

Ова може само да ви наштети, бидејќи антибиотиците никогаш не се користат кога станува збор за вирусни заболувања.Тогаш само ќе ја зголемите отпорноста на овие микроорганизми.

Антибиотиците се користат за лекување на болести предизвикани од бактерии. Сепак, подобро е да се свртите кон природни лекови кои ќе му помогнат на вашето тело да се справи со болеста, без несакани ефекти.

Advertisement

1. Рецепт

Сварете 250 мл млеко, па оставете да се излади на собна температура. Кога ќе се излади, додадете една лажица путер и една лажица мед. Измешајте ги сите состојки, а потоа изматените жолчки и ¼ лажици сода бикарбона.

Земете го овој лек пред спиење најмалку 5 дена за да постигнете подобри резултати. Овој лек е одличен за лекување кашлица, бронхитис, болки во грлото и трахеит, а може да го користат и деца.

2. Рецепт

Ти треба:

  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 лажици вода
  • 1 лажица мед

– 2 лажици сок од лимон

Подготовка:

Измешајте ги и загрејте ги сите состојки заедно и пијте преку ден, половина пијалок наутро, половина навечер. Не двоумете се и пробајте ги овие природни лекови, бидејќи нема да се покаете.

Advertisement