Поради неговата огромна хранлива вредност, дури се споредува со мајчиното млеко. Сурутката ја поттикнува репродукцијата на ацидофилните бактерии, кои се природен антисептик. Одличен е за диети и програми за детоксикација, бидејќи го забрзува метаболизмот.

Сурутката е течноста што останува по згрутчувањето на млекото, се произведува во производството на сирење или казеин и има неколку комерцијални намени. Многу е добар и како додаток на многу прехранбени производи.

Сурутката е многу богата со магнезиум, калциум, цинк, фосфор, витамини од групата Б и амино киселини. Добро делува на коските бидејќи ги надополнува протеините, го хидрира телото и е најдобра замена за спортските пијалоци, па често се користи во бодибилдингот.

Поради неговата огромна хранлива вредност, дури се споредува со мајчиното млеко. Сурутката ја поттикнува репродукцијата на ацидофилните бактерии, кои се природен антисептик. Одличен е за диети и програми за детоксикација, бидејќи го забрзува метаболизмот.

Advertisement

Сурутката помага за лачење на серотонин, хормонот на среќата, па затоа им се препорачува на сите кои се под стрес, а добра е и за враќање на енергијата, намалување на грчеви во мускулите и нивно опуштање. Кај постарите лица, сурутката ја спречува остеопорозата, ги чисти крвните садови, ги отстранува наслагите на забите, спречува кариес и го регенерира и штити црниот дроб.

Познато е дека терапите со сурутка третираат цревни нарушувања (како што е неправилна столица), хормонски проблеми, дебелина и проблеми со циркулацијата, како што се затнати артерии.

Се консумира така што една лажица сурутка се раствора во чаша вода и се пие како додаток во исхраната. Ако сакате овој напиток да биде повкусен, додадете мед во малку топла вода и исцедете го сокот од два лимони во него и измешајте сè со литар сурутка.

Помага и кај следниве болести:

Кај разни гастроентеролошки заболувања
Воспалителни болести на цревата
Нарушувања на апетитот и дебелина
Болка во стомакот и Helicobacter pylori
Кај бактериски и габични инфекции
За третман на кандида
Со хипергликемија – зголемен шеќер во крвта

Advertisement