Зајакот, хајдукот или Ахиловата трева одамна е позната како лек за зараснување на рани, подобрување на апетитот, стомачни проблеми и гинеколошки проблеми.

Ова растение расте на ливади, пасишта, шумски рабови и грмушки.

Тоа е поврзано со грчкиот митски воин Ахил, кој според легендата го носел ова растение на воени експедиции и го користел за лекување на раните на војниците. Во нашите краишта го добила името хајдук трева, по хајдуците кои ја користеле за истите цели.

Растението содржи изовалерински киселини, салицилна киселина, танини, флавоноиди, стероли, аспарагин. Тој е дијафоретик (го стимулира потењето), адстрингентно (делува на собирање на површинското ткиво, суши, лекува рани), антифлогистичко (против воспаленија на сите системи), холеричен (ја подобрува функцијата на црниот дроб и го стимулира лачењето на жолчката), еменагог (го стимулира и нормализира менструалниот циклус). циклус) и благ ароматичен.

Advertisement

Темно синото ароматично масло добиено од цветовите на растението се користи како антиинфламаторно средство. Се втрива во градите при настинка и грип. Листовите на растението содржат супстанции кои го поттикнуваат згрутчувањето, па затоа свежи може да се користат за крварење од носот.

Надземните делови од растението се користат како горчлив дигестивен тоник, кој го стимулира протокот на жолчката и делува како диуретик. Тој е одличен тоник на крвта, ја поттикнува циркулацијата, а се користи и за намалување на високиот крвен притисок. Многу е корисен и за нарушувања во менструалниот циклус.

Чајот е корисен за стомачни болки, сите гастроинтестинални нарушувања и крварење.

Рецепт за правење чај од зајак:

Две мали лажици сушени цветови и лисја се преливаат со два децилитри врела вода, се покриваат и се оставаат 10 минути.

Се пие против пореметувања на бубрезите и црниот дроб, гастрична и цревна катара, чир на желудникот и гастритис и др. Маслото од ова растение може да се користи за воспаление на хемороиди.

Употреба:

Возрасни: 1 шолја наутро и 1 шолја чај пред спиење.

Деца: една мала чаша.

Во лечење на хемороиди се користи и чај. Исто така во народната медицина чајот се користи како антивоспалително средство, потоа за женските проблеми, како цисти на јајниците, нередовна менструација, бело прање.

Покрај чајот, луѓето користат и амброзија на отворено за заздравување на раните.

Advertisement