Содржи многу влакна и се препорачува како храна за здрав појадок. Може да се комбинира со друго овошје, јогурт, кефир, мусли и слично.

Кивито е едно од нашите омилени овошја бидејќи релативно малата количина на ова овошје обезбедува многу хранливи материи како витамин Ц, кој е особено важен за имунитетот и ни помага да избегнеме настинки и грип.

„Кивито е полно со антиоксиданси! Тој е одличен извор на калиум, влакна, витамини А и Е, поради што има многу здравствени придобивки“, вели нутриционистот Наташа Ѓукиќ и објаснува зошто треба редовно да го консумираме:

Кивито е една од најздравите намирници, не содржи многу калории, а ова егзотично овошје е богато со витамини и е одлично за одржување на вашето здравје. Кивито е овошје полно со антиоксиданси и содржи повеќе витамин Ц од другите агруми. Содржи многу влакна и се препорачува како храна за здрав појадок. Може да се комбинира со друго овошје, јогурт, кефир, мусли и слично.
Киви

Advertisement

Поради големото количество на витамин Ц, ја ублажува нервозата и напнатоста. Идеален е и за ослободување од стрес.

Тоа ни помага да се чувствуваме смирени и полесно да се соочиме со проблемите дома или на работното место.

Advertisement