Ова се најздравите зачини кои го продолжуваат животот

Употребата на одредени зачини може да го намали ризикот од рак, дијабетес и други опасни болести и со тоа да го продолжи животот, пишува весникот „Експрес“. Авторот на статијата , д-р Џесика Нибс, наведе три природни зачини кои имаат корисни својства и помагаат да се заштити телото од сериозни болести.

Прв на листата е куркуминот, кој може да помогне да се намали ризикот од рак и болести поврзани со возраста. „Куркумата може да го продолжи животот со инхибиција на липидната пероксидација и исто така зголемување на антиоксидантната активност“, се вели во написот.

Во една студија, пациентите кои консумирале четири грама билка месечно забележале 40% намалување на оштетувањето на дебелото црево, што може да доведе до рак.

Advertisement

Следен на листата е циметот. Помага во намалување на нивото на шеќер во крвта кај дијабетес тип 2 и намалување на воспалителните процеси во телото. „Една студија покажа дека екстрактот од цимет може да ја намали пролиферацијата на клетките на ракот и да предизвика нивна смрт“, пишува авторот.

Етеричното масло од цимет е едно од најефикасните против тумори. Друг корисен зачин е жалфија. Помага за подобрување на функцијата на мозокот и меморијата, што е особено важно кај деменција и Алцхајмерова болест. Жалфијата е кори

Advertisement