Шок ако детето оди босо по „студениот под“, мајката се онесвестува од самата помисла на детето да ги стави рацете во кал или да стави играчка во уста на подот, ништо да легне од дома ако времето е студено, се враќа, дува ветер „

Во ова, сигурно ќе го најдете просечниот балкански родител, навикнат да држи дете под стаклен елвон. Колку е погрешно, пишува „Блиц“

„Не го допирај, падна на земја, сега се тркала“, чудно е колку е вообичаена оваа реченица во која било западна земја, особено што стравот од родителите е непотребен во овој случај, бидејќи такво нешто не може да го загрози здравјето на детето. Слично е и кога родителите, грижејќи се за здравјето на своите деца, претеруваат.

Всушност, познато е дека најдобриот начин да се изгради имунитет на детето е да му се дозволи да дојде во контакт со повеќето потенцијални извори на инфекција – прашина, кал, песок, tвечарка … Одржувањето на детето во практично стерилна средина резултира со ослабен имунитет.

Advertisement

Мораме да ги челикуваме

– Денешните деца треба да бидат челични. Како деца, се облекувавме боси, нашите родители не ја менуваа облеката без да застанат, дури и кога се намокривме, ниту пак ја менуваа облеката кога ја вадевме. Западниот свет е многу полиберален во однос на нас по ова прашање – вели педијатарот д -р Дејан Јонев.

Тој вели дека денешните родители ги чуваат сите свои деца под стаклена тегла и дека тоа воопшто не е добро. Нормално е родителите да сакаат да ги заштитат своите деца од се што може да им наштети, особено од бактерии кои предизвикуваат болести. Сепак, децата мора да имаат контакт со бактерии, бидејќи ова е единствениот начин нивниот имунолошки систем да ги препознае и потоа да ги уништи.

Примерите за она што може да се види во зима во земји како Шведска, Данска или Исланд се незамисливи за многу родители во Србија. Редови колички за бебиња наредени на тротоар пред кафулиња и ресторани, додека врне снег или дува ветер надвор, е нормална појава во овие земји.

Спијат надвор со мини додека дува ветер

Додека родителите пијат кафе и чај внатре, нивните потомци спијат закопани на температури под нулата. И кога ќе се врати дома, за попладневната дремка на бебето, родителите ќе ја изнесат количката на тераса, така што бебето нема да го пропушти редовното секојдневно челичење во остриот северен воздух. Зад оваа практика се крие популарното верување дека престојот на свеж воздух ги прави децата поотпорни на вируси и настинки и дека престојот во затворени простории, на пример во градината, не е здрав и ја зголемува можноста за инфекција.

Ова се најчестите грешки што ги прават родителите кога сакаме да ги заштитиме, а всушност ние не им штетиме само.

Прегревање на децата

– Првата грешка што ја прават родителите е тоа што ги прегреваат своите бебиња, мислејќи дека се склони кон настинки. Тоа е погрешно. Тоа е токму спротивното. Бебињата се чувствителни на прегревање. Треба да ги завиткам и дополнително да ги покривам, да облечам чорапи и да ставам капи, особено ако се во куќата, а просторијата во која престојуваат не смее да се загрева за 22 степени. Инаку, терморегулаторниот систем може да се оштети, бидејќи таквото дете подоцна ќе биде настинето и склоно кон настинки – објаснува д -р Јонев.

Претерување во одржувањето на хигиената на просторот

Прекумерната хигиена може да доведе до нарушен имунитет на бебето и да придонесе за развој на алергии, астма и егзема. Се разбира, одржувањето хигиена е многу важно, но тоа не значи дека едно лице треба да живее во целосно стерилна средина. Современите средства за хигиена придонесоа за искоренување на многу болести, но доколку се преувеличува употребата на средства за чистење, околината во која живее детето станува „стимул“ за развој на имунолошки нарушувања.

– Свесен сум за практиката дека многу родители прават грешки кога е во прашање хигиената. И тука се појавува проблемот, бидејќи децата ќе добијат имунитет доколку околината околу нив е стерилна. Ова значи кога нешто паѓа на подот или кога тие не сакаат да ги испратат своите деца во градинка за да не бидат постојано болни. Родителите никогаш не можат да разберат дека имунитетот се стекнува на овој начин, бидејќи ако не наидат на инфекции во градинка, тоа ќе го сторат на училиште – вели д -р Јонев.

Имено, секој пат кога детето ќе дојде во контакт со бактерија или вирус, неговиот имунолошки систем почнува да произведува антитела кои следниот пат кога ќе го препознае „натрапникот“ и ќе се справи со тоа. Меѓутоа, за да се случи ова, бактериите мора да навлезат во телото на бебето, што едноставно не е возможно во претерано чиста и стерилизирана средина.

Нека си играат во калта

Лекарите велат дека ги разбираат родителите кои се плашат да му дозволат на детето да се изведе и да дојде во контакт со разни микроби, но дека тоа сепак е дел од растот, затоа им препорачуваат на родителите да му дозволат на детето да се изведе и да го зајакне имунолошкиот систем.

Така, тој ги советуваше да ги остават децата да се тркалаат во калта, и додека не им биде дозволено да ја мијат калта, дрвјата, растенијата, инсектите. Не треба да им биде дозволено да прават пита од кал и вода, дури и случајно да стават парче во устата, бидејќи бидејќи ќе го почувствуваат горчливиот вкус, повеќе нема да сакаат да го прават.

Дружењето е животно

Имајте бебе или мало дете да си игра со вашето куче и тие не треба да се чуваат подалеку од животни. Ако кучето редовно се носи кај ветеринар, нема потреба од грижа и нема страв ако кучето лиже дете. Истражувањата покажаа дека ова го намалува ризикот од астма и алергии кај децата, а децата учат да сакаат животни. Не мијте ги рацете цело време.

Избегнувајте антибиотици

Избегнувајте антибиотици секогаш кога е можно, бидејќи ги убиваат лошите, но и добрите, неопходни бактерии. Прекумерната употреба на антибиотици може да доведе до астма, алергии, дебелина, дијабетес и други болести. Ова исто така може да создаде отпорност на лошите бактерии на антибиотикот и негативно да влијае на имунолошкиот систем на детето.

Advertisement