Ова треба да го знаат сите, буквално ја извлекува задржаната вода од телото и ќе ве спаси од отоци и задржување на водата!
Задржувањето на водата, познато и како едем, се јавува кога вишокот течност се акумулира во телото. Ова може да предизвика отекување на рацете, стапалата, глуждовите и кесите под очите.

Кај жените, задржување на водата може да се појави и за време на бременоста или пред менструацијата. Задржувањето на водата во телото не само што додава тежина, туку и го оптоварува срцето и внатрешните органи. Овој проблем често ги погодува луѓето постари од 50 години и е тесно поврзан со прекумерната потрошувачка на сол и нездравиот начин на живот.

Поради нарушување на водената рамнотежа и вишокот на вода во телото, масниот слој е нерамномерно распореден.

Овој тип на „дебелина“ не е невообичаен и е многу чест кај луѓето кои сакаат сол. Природните диуретици се одлични за решавање на овој проблем (тие го разградуваат вишокот натриум, а со тоа и вода од вашето тело). Тие го отстрануваат вишокот течност од телото и го намалуваат отокот.

Advertisement

Може да има до 4 литри вишок течност во телото. Треба да знаете дека течноста може значително да се намали за само 1 недела. Не заборавајте да пиете доволно течности во овој период – идеално е обична вода!

Чај за отоци и задржување на течности

Состојки: 800 мл вода, 1 стапче цимет, 3 лажици зелен чај, 1-2 ловорови листови.

Додадете ги сите состојки во зовриената вода. Покријте и оставете да отстои 15 минути (како класичен чај). Готовиот чај процедете го и пијте 3 пати на ден: наутро на празен стомак, после појадок и пред спиење.

Зелениот чај и ловоров лист се диуретици, а циметот има добар вкус (но е одличен и за слабеење). На овој начин чајот го спречува прејадувањето, го забрзува метаболизмот и го отстранува вишокот вода од телото. Други намирници кои се борат против вишокот вода во телото

Стебленце
целер Целерот содржи соединение наречено кумарин, кое помага во чистењето на телото. Помага при варење и спречува висок крвен притисок.

Ѓумбирот
Помага во отстранување на сите штетни токсини од телото.

Моркови
Морковите се богати со антиоксиданси и витамини кои ја олеснуваат детоксикацијата во организмот. Благодарение на содржината на калиум, морковите помагаат и во одржување на нивото на холестерол и шеќер во крвта.

Краставици
Краставиците помагаат да се исфрли мочната киселина од бубрезите. Тие содржат кофеинска киселина, која помага да се ослободите од вишокот вода. Краставиците исто така се нискокалорични и ќе ви помогнат да изгубите тежина.

Брусница
Брусницата е богата со антиоксиданси и витамин Ц – овие супстанции помагаат да се отстрани вишокот вода од телото.

Цимет
Циметот содржи хром, кој помага да се контролира апетитот. Циметот помага за зајакнување на имунитетот и е одличен помошник за детоксикација.

Аспарагус
Високата содржина на калиум во аспарагусот помага да се спречи непотребното задржување на водата во телото.

Глуварче
Глуварчето традиционално се користи како природен диуретик.

Дињи
Дињите се состојат од 92% вода и содржат различни минерали и витамини кои имаат диуретично дејство.

Забелешка:
Оваа статија е само за информативни цели. Пред да користите какви било средства од народната медицина, консултирајте се со вашиот лекар!

Advertisement