ОВИЕ ЛИЦА ТРЕБА ДА ЈАДАТ ЛИМОН СЕКОЈ ДЕН: Може да ублажи, спречи и излечи многу болести!
Лимонот е богатство на витамин Ц. Но, неговите здравствени придобивки не застануваат тука. Лимонот содржи пектин (пребиотик) кој помага да се намали шеќерот во крвта. Лимонот има малку калории, па затоа е корисен во ригорозни диети. Подолу ви ги пренесуваме сите придобивки од лимонот…

Лимонот е оптимален извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген, помага во апсорпцијата на железото од растителната храна. Адекватниот внес на витамин Ц го спречува создавањето на камења во жолчката. Витаминот Ц ефикасно се бори против настинки, ја стимулира регенерацијата на коските.

Лимонската киселина е присутна во сокот од лимон. Не ја намалува pH вредноста, туку ја зголемува (алкализира). Со зголемување на pH вредноста на урината, лимонската киселина помага да се растворат камењата во бубрезите. Тоа помага да се отстрани амонијак од телото – производ на метаболизмот на протеините.
Д-лимонен. Присутен во кората. Д-лимоненот го ублажува воспалението и го нормализира шеќерот во крвта. Д-лимоненот е корисен за респираторни патологии. Затоа, тоа е неопходно за луѓе со оштетени бели дробови (после страдање од пневмонија, со астма), пушачи.

Ериоцитрин е антиоксиданс кој се наоѓа во сокот и кората од лимон. Ериоцитрин во комбинација со други активни супстанции покажа ефект врз намалување на воспалението, оксидативен стрес и оптимизирање на нивото на шеќер во крвта. Ериоцитрин иницира оксидација на масни киселини и ја нормализира чувствителноста на хормонот инсулин. Оваа супстанца ја активира биогенезата на клеточните митохондрии.

Advertisement

Хесперидин. Го намалува оксидативниот стрес и воспаление, го нормализира васкуларното здравје. Хесперидин ја намалува веројатноста за макуларна дегенерација (ретинална дегенерација кај постарите лица). Супстанцата го намалува ефектот на галактоза, шеќер сличен на гликозата што се наоѓа во млечните производи.
Диосмин. Ја подобрува состојбата на крвните садови. Во комбинација со хесперидин, тој е ефикасен кај проширени вени и терапија со хемороиди.

  Нобелетин. Присутен во кора од лимон. Тоа е потенцијален геропротектор.
  Кому посебно му се препорачува да консумира лимон:
 • Пушачи
 • Лица на диета
 •  На сите оние кои имаат респираторни проблеми
 • Лица кои страдаат од дијабетес
 • На оние кои страдаат од гихт
 •  Лица со бавен метаболизам
 •  За љубителите на слатки и млечни производи
 • Лица кои страдаат од проширени вени
 •  Лица постари од 60 години.

Зест е најздравиот дел од лимонот и се наоѓа во кората, поради што се препорачува да се јадат лимони со кора. Пред да консумирате кора од лимон, добро измијте го лимонот со сода бикарбона.

Advertisement