Овие намирници се вистински дар од Бога за срцето
Многу луѓе мислат дека здравото срце се должи на наследноста и недостатокот на лоши навики, но тоа не е така. Храната е од суштинско значење. Еве неколку намирници кои се вистински дар од Бога за најважниот орган:

1. Овесна каша – помага во намалување на холестеролот и одржување на тонусот на крвните садови.
2. Лосос – според статистиката го намалува ризикот од срцев удар за 1/3.
3. Авокадо – го намалува нивото на лошиот и го зголемува оној на добриот холестерол.
4. Маслиново масло – го спречува затнувањето на крвните садови.

5. Јаткасти плодови – го намалуваат чувството на глад и помагаат во апсорпцијата на целулозата.
6. Јагоди , малини, капини и боровинки – го намалуваат ризикот од рак и срцеви заболувања.
7. Леќа и грав – богати со целулоза, омега-3 киселини и калциум.
8. Спанаќ – го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести и до 25%.

9. Ленено семе – тоа е богато со омега-3 и омега-6 незаситени киселини.
10. Соја – освен што го оптоварува организмот со протеини, таа успешно се бори и со холестеролот.

Advertisement
Advertisement