Спиењето е пресудно за здравјето, доброто расположение и нормалното функционирање во текот на денот Нема полошо чувство од тоа кога легнувате уморни и не можете да заспиете со часови.

Добрата вест е што не треба да трчате низ зградата, да броите овци, да апчиња апчиња или да зјапате во телевизорот. Доволно е да се јаде – банана. Ова овошје е богато со калиум, магнезиум, триптофан (суштинска аминокиселина), витамин Б6, јаглехидрати и влакна, а сето тоа може да ви помогне да заспиете. Секако, заедно со другите придобивки ќе ги имате од сите витамини и минерали.

Истражувањата покажаа дека земањето 500 mg магнезиум дневно може да го зголеми производството на мелатонин, хормон чиј недостаток го попречува сонот и да го намали нивото на кортизол (хормон на стрес). Есенцијалната аминокиселина триптофан мора да се добие однадвор бидејќи телото не ја произведува.

Триптофанот го подобрува сонот бидејќи се претвора во серотонин штом ќе стигне до мозокот. Ова е исклучително важно бидејќи зголемувањето на производството на серотонин доведува и до повисоки нивоа на мелатонин, објасни др. Карлеара Вајс, која е специјално специјализирана за нарушувања на спиењето.

Advertisement

Освен хемиските процеси во организмот, кои ги поддржуваат бананите, придонесуваат и за чувството на ситост поради пектинот што го содржат. Исто така, ќе ви помогне да заспиете поцврсто. Многу е важно да јадете пред спиење бидејќи тоа влијае и на сонот и на варењето, што може да го наруши. Ако храната не се разложи пред спиење, телото ќе го потроши времето што треба да го потроши на одмор разградувајќи ја храната. Исто така, ако јадете сложени јаглехидрати или шеќер пред спиење, покачената гликоза во крвта сигурно ќе ве држи будни.

Непосредно пред спиење треба да избегнувате прекумерен внес на калории, затоа изедете банана најмалку еден час пред спиење, изјави др. Вајс.

Advertisement