Слаткиот компир содржи витамини Б6, Ц и Д, железо и магнезиум, а неговиот состав е особено важен каротеноид кој го зајакнува видот и го стимулира имунолошкиот систем.

Исто така, тој е моќен антиоксиданс кој го намалува ризикот од болести, воспалителни процеси во телото и ги спречува предвремените знаци на стареење. Еве како да направите супа од сладок компир и да го зајакнете имунолошкиот систем и телото во целина.

Компоненти:

 • 400 гр слатки компири
 • 1 кромид
 • 2 лажици маслиново масло
 • половина чаша жолта леќа
 • 1 литар вода или супа
 • половина лажичка пипер
 • лажица суви зачини
 • половина лажичка сол
 • 2 лажици лимета или лимон
 • 2-3 лажички свеж магдонос
 • 1-2 слатки компири за чипс
 • со, сончогледово масло за пржење

Подготовка:

Advertisement

Исечете го кромидот на подебели полумесечини. Пржете го 4-5 минути на маслиново масло заедно со зачините со постојано мешање. Додадете излупени слатки компири исечени на коцки од 2 см, измиена леќа и супа или вода. Кога ќе зоврие, намалете ја температурата и варете поклопено 15-20 минути. Се матат со миксер, па се додава бибер и сол, па се враќа на рингла да се вари. Исклучете ја топлината, додадете лимета или сок од лимон и оставете го покриено 5 минути.

Посипете со сечкан магдонос. Во меѓувреме подгответе чипс од сладок компир за декорација на супата. Компирите се лупат, се рендаат и се сечат тенко со стругалка за зеленчук, се става кратко во загреаното масло додека да порумени, па се вади на хартиена крпа, додека е топла посолете и послужете со супата.

Advertisement