Подготовката на јадења кои содржат кромид не е многу популарна, поради мирисот што се ослободува од него

Кромидот , празот, лукот се составен дел од речиси сите јадења. Кромидот им дава посебен вкус и арома на јадењата, додека може да се обработува на различни начини.

Подготовката на јадења кои содржат кромид не е многу популарна, поради мирисот што се ослободува од него. За време на динстањето ќе доминира мирисот на кромидот кој ќе се пробие низ целата куќа, коса и гардероба.

Главниот виновник за непријатните мириси е ослободувањето на сулфур од кромидот, што се јавува при термичка обработка. Сепак, постои начин на кој може да се избегне непријатниот мирис.

Advertisement

Главниот сојузник во борбата против силниот мирис на кромид е сода бикарбона.

Откако ќе го исецкате кромидот, треба да го ставите во тавче со загреано масло и една кафена лажичка сода бикарбона. Доколку се работи за големо количество кромид, повеќе од половина кг, потребно е да се додаде една лажица сода. Пропржете го кромидот како и обично.

Друга добра работа е тоа што кромидот ќе се згусне и полесно се вари. Исто така, можно е да се избегне користење на спрејот, бидејќи сода бикарбоната убаво ќе го згусне кромидот и ќе го постигне истиот ефект како и спрејот. Овој трик го користат и професионалните готвачи.

Advertisement