Покрај традиционалните рецепти кои секогаш се „ин“ и „задолжителни“, овој Велигден можете да го направите Орео и чизкејкот. Односно, мој предлог за вас е да ја подготвите оваа едноставна торта

За некои комбинацијата за која би си ја „продале душата“ конечно стигна до нас преку Барбара која често, покрај одличните приказни за патувања, не почестува и со нешто толку генијално како овој едноставен чизкејк.

„Иако сè уште не сме се опоравиле од божиќните деликатеси, Велигден чука на врата и време е да почнеме да размислуваме како да ја зголемиме празничната трпеза. Покрај традиционалните рецепти кои секогаш се „ин“ и „задолжителни“, овој Велигден можете да го прославите орео и чизкејкот.

Односно, мој предлог за вас е да ја подготвите оваа едноставна торта без печење – орео чизкејк! Ќе ви треба еден сад, еден калап и нема да ви треба рерна! Звучи идеално, нели? – прашува Барбара на нејзиниот блог, а веруваме дека откако ќе го пробате рецептот од видеото, веднаш ќе се согласите. Уживајте!

Advertisement

Орео чизкејк:

  • Компоненти:
  • 200 мл слатка павлака
  • 300 гр крем сирење
  • 40 гр путер
  • 40 гр шеќер во прав
  • 30 парчиња Орео
  • 1 лажичка екстракт од ванила

Подготовка:
1. Бисквитите издробете ги во блендер (одделете го кремскиот дел). Додадете им растопен путер и сè притиснете во калапот во кој ќе ја наредите тортата. Ставете го во фрижидер.

2. Со миксер се прави слатка павлака, се додава крем сирењето, шеќерот во прав и остатокот од Ореата. Додадете екстракт од ванила.

3. Кога основата е компресирана, се додава кремот и се става во фрижидер 3 часа.

Наздравие!

Advertisement