Секако, особено е вкусен од домашни кори, но бидејќи денешните домаќинки немаат многу време да ја „растегнат“ кората, можен е и рецепт со оние кои можете да ги купите во продавница.

Вака направена нема да се разликува од питата за која нашите баби правеа домашни кори. Предноста е што ќе го зачувате побрзо и полесно. Ова јадење е одличен избор како хранлив оброк за време на постот.

Состојки: 500 гр кора за пита, 2 кг компири, 4 главици кромид, 1 шолја масло, сол по вкус, 1 лажичка бибер.

За прелив: шолја вода по потреба.

Advertisement

Подготовка: Излупете ги компирите, кратко сварете ги и исечете ги на ситни коцки или изрендајте ги. Измешајте ги со сечканиот кромид и зачините, па посолете. Од секоја страна одделете по три кори.

Секоја кора премачкајте ја со масло и наредете ги една врз друга. На третиот, на подолгиот крај намачкајте го филот. Свиткајте и наредете во намрсен плех или тркалезна тава.

Постапката се повторува додека не се потроши целата кора и целиот материјал. Питата премачкајте ја со влажни раце и потоа премачкајте ја со масло.

Печете ги компирите во загреана рерна, на 180 степени, 45 минути или убаво да поруменат. Сварете солена вода и прелијте ја готовата пита.

Наздравие нека ви е!

Advertisement