Вкусот и мирисот на оваа мека торта со домашен џем многумина ги потсетува на нивното детство.

Компоненти:

  • 200 гр маст
  • 4 лажици шеќер
  • 1 жолчка од јајце
  • 1 јајце
  • 500 гр брашно
  • 200 гр шеќер во прав за посипување
  • џем по вкус

Подготовка:

Ставете ја маснотијата во длабок сад, па добро изматете за да добиете речиси пенеста структура. Исцедете го лимонот и изрендајте ја кората, па додадете ја во маснотиите заедно со жолчката и целото јајце. Истурете брашно и шеќер, па замесете тесто и оставете го да отстои 30 минути.

Advertisement

На работната површина посипете малку брашно, па развлечете го тестото дебело еден сантиметар. Користете машина за колачиња за да исечете „коцки“, односно половини од ванила. Наредете ги во намрсен плех и печете на 180 степени 20 минути. Печените зрна ванила премачкајте ги со џем и соединете ги два по два, па валкајте ги во шеќер во прав.

Advertisement