Дијабетесот е многу честа болест. За да го спречите тоа, треба да јадете здрава храна и да се ослободите од стресот и нервозата.

Овде ќе ви покажеме рецепт кој може да ви помогне да го спречите дијабетесот, но и да го регулирате кај пациентите.

Ќе ви требаат:

  • корен од рен
  • 1 чешне лук
  • 660 мл пиво
  • 1 чаша јаболков оцет
    Подготовка:

Измијте го коренот на рен, не лупете. Ставете во сад полн со вода. Потоа додадете го јаболковиот оцет. Оставете да отстои околу 15 до 20 минути. Потоа можете да го исечете ренот на помали парчиња, да го сомелете или изрендате.

Advertisement

Направете го истото со лукот. Измешајте лук и рен, ставете во стаклена тегла со капак и истурете го пивото. Затворете ја теглата и чувајте ја на темно место 10 дена.

По 10 дена смесата е подготвена за употреба. Консумирајте по една кафена лажичка три пати на ден, во првите два дена. Потоа можете да консумирате по една лажица, и тоа три пати на ден. Целиот третман трае еден месец.

Advertisement