Традиционален турски деликатес, паша локум или султанска слатка сарма, како што уште се нарекува, е идеален за оние кои сакаат кремасти колачи.

Компоненти:

  • 150 грама кокосово брашно,
  • 1 литар млеко,
  • 300 грама шеќер,
  • 100 грама путер,
  • 70 грама густина,
  • 120 грама брашно,
  • 4 лажици какао, кесичка ванилин-шеќер,
  • 250 милилитри слатка павлака

Подготовка:

Во голем плех истурете го кокосовото брашно и рамномерно распоредете го.

Advertisement

Истурете го млекото во големо тенџере и ставете го на средна температура, а потоа додадете шеќер, путер, згуснувач, брашно, какао, ванилин-шеќер.

Смесата варете ја додека не стане густа како пудинг, но цело време мешајте ја.

Тргнете ја смесата од шпоретот и истурете ја во тавата, на која претходно сте го полиле кокосот.

Кога смесата ќе ја намачкате по целата тава, оставете ја да се излади неколку часа.

Во меѓувреме изматете ја слатката павлака и прелијте ја со смесата која претходно сте ја изладиле, исто така распоредувајќи ја на околу еден сантиметар од рабовите, за да не истече кремот кога ќе ги свиткате кифличките.

После тоа, со нож исечете ленти широки околу четири до пет сантиметри, а потоа пресечете ја секоја лента на половина од нејзината должина. Почнете од работ да виткате во ролат, за да остане кокосот однадвор. Бидете многу нежни, за да не се распадне крем колачот.

Advertisement