Нема ништо повкусно за првиот оброк, а исто така е одличен предлог за вечера.

Денеска ви претставуваме исклучителен рецепт од кујната на вашата баба кој можете да го направите за вечера или појадок.

Неопходно е:

3 јајца
200 мл јогурт
500 мл масло
200 гр шунка за пица
150 гр сирење
кечап
оригано
потенки кори
1 лажица брашно
1 лажица гриз
некои кисели краставички

Advertisement

Подготовка:

Јајцата се матат, се додава маслото, јогуртот и се убаво се меша. Додадете брашно и гриз и измешајте сè. Првата кора премачкајте ја со 3 лажици фил од јајца, додајте ја втората кора и премачкајте ја исто така, а потоа додајте ја третата кора и премачкајте ја со кечап, одозгора додадете шунка од пица, листови кашкавал и листови од жаби. Свиткајте ги листовите и извртете ги во ролат. Значи до потрошувачката на материјали. Се редат во плех и се покрива со остатокот од филот. Печете на 200 степени Целзиусови 45 минути додека убаво порумени. Сече топло Уживајте во одличниот вкус.

Advertisement