Пробајте го традиционалниот „лек“ на нашите предци, кој е потполно бесплатен, а е неверојатно корисен за убавина и здравје.

Неверојатните и корисни својства на кората од лук им биле познати на нашите баби, а помага при разни кожни заболувања, ги ублажува брчките и има силно антиалергиско дејство.

Затоа, следниот пат кога ќе подготвите јадење со оваа храна, не фрлајте ја лушпата како и обично, туку соберете ја и чувајте ја во тегла. Кога ќе соберете доволно, направете пијалок што подмладува! Овој еликсир на младоста се пие четири пати на ден во текот на еден месец, ефектот ќе ве воодушеви!

Како се подготвува водата за кора од лук?

Advertisement

Ви треба една шака школки. Доведете литар вода да зоврие, а потоа исклучете ја топлината. Почекајте неколку минути и ставете ги лушпите во неа. Се остава да отстои 6-8 часа, водата целосно да се излади. Никогаш немојте да го пиете овој напиток додека е топол, мора да е ладен.

Пијте 4 чаши од оваа вода во еден ден и така натаму следниот месец. Ќе видите колку вашата кожа ќе стане поубава и сјајна, а брчките ќе се смират!

Какви лековити материи содржи?
Ако земете парче кора од лук и го погледнете под микроскоп, ќе забележите кверцетин кристали наредени во редови. Познатиот д-р Аткинс го сметал кверцетинот за најдобар антихистамин и им го препишувал на своите пациенти кои страдаат од различни форми на алергии.

Исто така, голем број лекари ја препорачуваат оваа супстанца како средство за спречување на кардиоваскуларни заболувања. Луѓето кои земаат поголеми количини на кверцетин во телото се изложени на многу помал ризик од срцев удар, мозочен удар и згрутчување на крвта.

Advertisement