Ова е интересен рецепт кој го користеле нашите баби, а потребни ви се само три состојки за да го подготвите. Велат дека овој лек ги подмладува коските за 20 години.

Значи, ако чувствувате тежина во нозете, болки во зглобовите, ако ве мачат болки во грбот или имате последици од некои стари повреди, не ви требаат скапите лекови, гелови и магнетни појаси, доволно е да ги набавите овие три состојки и да го направите овој лек.

Состојки: 300 мл алкохол (70 %), 100 мл повидон јод, 10 таблети аспирин од 300 мг.

Сите овие состојки можете да ги набавите во најблиската аптека. Повидон јодот е познат како силен гермицид од широк спектар, ефикасен против големиот број на бактерии, вируси, габи, протозои и спори.

Advertisement

Подготовка: Алкохолот помешајте го со јодот и додадете ги здробените таблети аспирин. Промешајте и оставете ја оваа смеса да стои на темно место 21 ден. Потоа можете да ја користите како лек.

Користете ја редовно во вид на облоги или директно втријте ја на болното место со помош на масажа.

Advertisement