Тибетанската медицина со векови е една од најпопуларните, а доказ за тоа е и долговечноста и здравјето на Тибетанците.

Една од нивните тајни е секојдневно пиење на традиционален чај, кој има антивоспалителни и аналгетски својства, а помага и во борбата со хроничниот замор и исцрпеноста.

Секогаш е вистинско време да почнете да го пиете овој чај. Подгответе го од 5 гр рендан ѓумбир, 2 лажици сок од лимон, 2 лажици мед, малку чили во прав, малку анис и 2 дл вода.

Провријте ја водата и додадете ги сите состојки, освен медот. Откако ќе отстојат 15 минути, процедете и засладете. Пијте една шолја дневно. Ако ви остане, не го пијте следниот ден, туку направете нов.

Advertisement
Advertisement