Лепчињата лесно се одвојуваат едно од друго, бидејќи се премачкуваат со путер пред да се наредат во тавата.

Компоненти:

 • 500 мл топло млеко
 • 100 мл ладна вода
 • 40 g свеж квасец (15 g сув квасец)
 • 2 јајца
 • 1 лажица шеќер
 • 50 мл масло
 • ванила околу 800 – 900 гр
 • брашно 50 гр
 • путер и џем,
 • ореви,
 • шеќер во прав

Печење:

Во млакото млеко додадете една лажица шеќер и квасец, промешајте и оставете да нарасне околу 5 минути. Во сад за матење се ставаат сите останати состојки и се додава млекото со квасецот.

Advertisement

Месете со миксер, тесто од жица, неколку минути. Потоа тестото ставете го на даска и завршете го уште малку со рака, додека не стане сјајно. Ставете го тестото во сад премачкан со тенок слој масло или путер и исто така малку намачкајте го тестото, покријте го со најлонска фолија и оставете да нарасне на топло место околу еден час.

Поделете го тестото на 20 топчиња и лесно, лесно. Секоја топка лесно притиснете ја со дланките за да добиете круг со дијаметар од околу 9 см. Во средината се става филот, убаво се спојуваат краевите од тестото додека не истече филот, се премачкува целото топче со растопен путер и се става во подмачкана подлабока тава.

Обрачот на садот треба да биде најмалку 5 см. Оставете ги лепчињата да нараснат околу 20 минути и печете ги околу 35 до 40 минути во загреана рерна на 180 степени.

Advertisement