Преку 3 трикови зголемете го витаминот Д во организмот

Во текот на зимата исклутелно е важно да го одржите нивото на витаминот Д во организмот, па затоа ви претставуваме три начини како тоа да го направите.

Витаминот Д е исклучително важен за имунитетот, здравјето на коските, зачувувањето на клетките и рамнотежата на целиот организам. Недостатокот на овој витамин е поврзан со голем број болести, како што се рахитис, ревматизам, остеопороза, висок крвен притисок, кардиоваскуларни заболувања, бавен метаболизам и други нарушувања…

Главниот извор на витамин Д е сончевата светлина, па затоа во текот на зимата многу луѓе страдаат од недостаток на овој витамин, кој е неопходен за здравјето. За да го надоместите нивото на витамин Д во организмот и да го имате доволно во студените денови, обидете се да го внесете на следниве три начини:

Advertisement

Поминувајте повеќе време надвор
Кога сончевата светлина ќе ја допре вашата кожа, се активира хемиски процес кој на крајот доведува до производство на витамин Д. поминуваат најмалку 5 до 30 минути на сонце дневно или најмалку два пати неделно помеѓу 10 и 16 часот. Дури и во зима, кога е облачно, излезете надвор, бидејќи сончевите зраци кои не ги забележувате можат да ви помогнат да добиете доза на витамин Д.

Консумирајте храна богата со витамин Д
Зголемувањето на внесот на храна и пијалаци кои содржат витамин Д е исто така опција доколку сакате да го зголемите нивото на овој есенцијален витамин. Сепак, само неколку намирници природно содржат витамин Д, а многу од нив имаат само ниски нивоа на витамини.

Храна која може да помогне во внесот на витамин Д:

 • масло од црн дроб на бакалар
 • пастрмка
 • лосос
 • печурки
 • збогатено млеко и немлечно млеко
 • житарици од цело зрно
 • сардини
 • жолчки
 • сирење
  Овие намирници обезбедуваат 20% или повеќе од вашата дневна вредност на витамин Д по порција и се сметаат за високи извори на витамин Д.

Додатоци
Ако вашиот тест на крвта покаже дека имате недостаток на витамин Д, тогаш можете да користите суплементи. Вашиот лекар треба да ви ја препише дозата на витамин Д што треба да ја земате, бидејќи премногу внесување на овој витамин во организмот може да биде поризично од неговиот недостаток. Не заборавајте да се консултирате со лекар пред да користите додатоци.

Advertisement