Вискокиот степен на шеќер во крвта, може да го излечите и да го одржите во нормала користејќи го следниот природен лек.

Состојки:

– Корен од рен, со средна големина( должина околу 20 сантиметри, широк 2 сантиметра)

– Едно чешне лук

Advertisement

– Две пива (вкупно едно литро)

– 2 мл. јаболков оцет

Подготовка

Измијте го коренот од рен неколку пати. Оставете го да отстои 15 до 20 минути во вода во која додавате јаболков оцет. Потоа извадете го и исецкајте го на ситни парчиња. Заедно со ситно исецканиот лук ставете ги во голем стаклен сад и прелејте ги со пиво. Потоа ставете го лекот во тегла да отстои 10 дена. Сместите го да стои на темно и ладно место но не и во ладилникот. После 10 дена стоење може да го конзумирате.

Како да го конзумирате

Првите два дена, две лажички три пати на ден. Потоа, една лажичка три пати на ден. Лечењето трае месец дена.

Освен ова, треба да пиете вода со овес, 4 пати на ден. Еве како да ја подготвите: 50 грама овес или овесно брашно, ставете го во вода и гответе го на тивок оган 15 минути, потоа оставете го да стои еден саат. После тоа исцедете ја водата, кроз газа и вашиот напиток е готов. Со овој напиток може да почнете и порано, затоа што за горенаведениот природен лек треба да чекате десет дена.

Advertisement